Markalar
Takvim
Saat
Hava Durumu
 

otogaz 

 

LPG ingilizce bir terim olan Liquefied Petroleum Gases yani  Sıvılaştırılmış Petrol Gazı anlamını taşır. Türkçeye tam olarak çevirdiğimizde ise otogaz sözcüğüyle eşleşir.

 

otogaz-2 

Otogaz; propan ve bütan gazlarının belirli oranlarda karışımından oluşan  ham petrolden elde edilen düşük basınçta ise sıvılaşabilen gazları tanımlamakta kullanılan genel bir terimdir. Basıncı düşürüp sıcaklığı arttırırsak sıvı yakıt gaz yakıt halini alır ve böylelikle sıvı yakıt olan benzine göre mükemmel bir alternatif yakıt halini almaktadır.

 

 

oktan 

Otogaz yakıtlarda Oktan sayısı daha fazladır. Yüksek Oktan numarası, motorun yüksek sıkıştırma oranlarına sahip olup herhangi bir vuruntu olmadan çalışabilmesi için faydalıdır. Böylece  araçtan daha yüksek bir güç ve yakıt ekonomisi sağlanır.

 

çevreci Otogaz Çevreci bir yakıttır. Diğer yakıt türlerine göre çevreyi en az kirleten yakıtlardandır. Ayrıca kullanılan araçlarda tüm motor türlerine göre uyum sağlamaktadır.  Yanma sonucu  ortaya çıkan zararlı atıklar benzinli sisteme göre on kat daha az olmaktadır. Ayrıca LPG petrol içerisindeki en hafif hidrokarbonlardan oluşmaktadır. 

 

Otogaz basınç altında o kadar çok küçülür ki 267 metreküplük gazı sıvılaştırdığınızda 1 metreküp kadar hacim kaplamaktadır.

 

Otogazın diğer bir  özelliği  de normal hava şartlarında gaz halde olmasına karşın basınç altında sıvı hale dönüşmektedir. Böylelikle depolama alanı artmaktadır.

 

lpg rafineri

 

LPG; petrol rafinerisinde petrol işlenirken  yan ürün olarak açığa çıkar. Ayrıca yeraltındaki doğalgaz yataklarından da elde edilebilmektedir.

 

çevreci otogaz

 

LPG, kokusu olmayan, rengi olmayan ve katı atık özelliği ( toksit ) bulunmayan bir madde olup gaz kaçaklarının tespit edilebilmesi için sonradan içine koku maddesi katılmaktadır.

 

LPG havaya karışırsa ne olur? Havadan ağır bir madde olduğundan dolayı sıvı bir madde gibi akıp en derin olan yere doğru birikir. Gözümüzle fark etmesekte kaçak durumunda en derin yer en tehlikeli yerdir.

 

çevreci enerji

 

LPG nin güzel bir özelliği de zehirli olmamasıdır. Ancak soluyacağımız miktar aşırı derecede artarsa boğuculuk etkisi gösterir. Ancak yanıcı ve patlayıcı bir gazdır.

 

sprey otogaz

 

 

 

Günlük hayatta kullandığımız spreyli eşyalarımızda ( parfüm, deodorant, traş losyonu …vb ) itici gaz olarak da kullanılmaktadır.

 

otogaz hidrojen

Bütün gaz yakıtlar hidrojen bakımından zengin yakıtlardır. Silindirlere girerken gaz fazında girerler. Bu sayede temiz bir yanma sağlarlar.

 

 

LPG, boya ve yağı eritebilmektedir. Ayrıca doğal lastiği de bozup deforme eder. Bu yüzden  motorlu araçlarda standartlara uygun olarak yapılmış boru malzemeler kullanılmaktadır.

 

 eski lpg araba

 

İlk LPG ile çalışan yakıt aracı 1975 yılında Rusya’da  piyasaya sürülmüştür. 

Böylelikle bu ilginç yolculuğumuzu burada sonlandırıyoruz. Yararlı olması dileğiyle...


Lpg Hakkında

Kelime anlamı Likit (Sıvı) Petrol Gazı olan LPG, ülkemizde de yoğun olarak kullanılan alternatif yakıtların başında yer almaktadır.
Halk arasında Tüpgaz olarak bilinen Likit Petrol Gazı (LPG), ülkemizde ısınma ve aydınlatmada kullanılan vazgeçilmez bir enerji kaynağı.  LPG, ham petrolden üretildiği gibi, doğalgaz kaynaklarından da elde edilebilir. Temiz ve çevre dostu bir yakıt olan LPG, yandığında egzoz gazı, karbonmonoksit gibi çevreyi kirletici gazlar çıkarmaz, kül bırakmaz.
LPG, iki yöntemle elde edilir. Yeraltından çıkarılan ham petrolün rafinerilerde arıtılması ya da doğalgazın ayrıştırılması yoluyla. Ham petrolün arıtılması yoluyla sadece LPG değil, aynı zamanda benzin, motorin, fuel-oil petrol ürünleri de ortaya çıkar.
LPG (Likit Petrol Gaz)  sıvı petrol gazı, basınç altında sıvı halde bulunan propan ve bütana verilen ticari isimdir. Kolay depolama ve taşıma için genellikle sıvı halde tutulur. Gaz yakıtlar hidrojence zengindir ve silindirlere gaz fazında girerler. Bu iki karakteristik temiz bir yanma sağlar. Diğer bir deyimle LPG, taşıtlar için temiz bir enerji kaynağıdır.
LPG sıvı halde iken gaz haline oranla yaklaşık 250 kat yoğundur.
Basıncı düşürülüp, sıcaklığı artırılarak sıvı halden gaz haline dönüştürülür ve benzine mükemmel bir alternatif yakıt haline gelir.
Büyük ticari taşıtlar için de LPG kullanacak özel motorların yapımına çalışılmaktadır.

ÖZELLİKLERİ
Basınç altında sıvılaştırılan LPG'nin en önemli özelliği, normal sıcaklıkta hemen buharlaşmasıdır. Kaynama noktası 0 derecenin altındadır. Basınçla kolay sıvılaştırılabildiğinden, çelik tüplerde rahatça depolanıp taşınabilir.
Normal sıcaklıkta kolayca buharlaşabilmesi, onu diğer yakıtlara göre üstün kılan bir özelliktir. Bu nedenle büyük şehirlerden köylere kadar, ülkemizin her bölgesinde yaygın olarak kullanılır.
Aslında, renksiz ve kokusuz bir gaz olan LPG, oluşabilecek bir sızıntının hemen anlaşılması için rafinerilerde sonradan kokulandırılır.

OTOMOBİLİNİZİ OTOGAZ SİSTEMİNE DÖNÜŞTÜRMENİN TEMEL NEDENLERİ
Yüksek Oktanlıdır:
 Bu sayede düzenli yanma ve verimli çalışma sağlar
Motoru Temiz Tutar: Atık bırakmadığından motoru temiz tutar
Motorun Ömrünü Uzatır: Atıksız çalışmadan dolayı motorun ömrünü uzatır.
Sessiz Çalıştırma Sağlar: Karbüratör ve enjeksiyona gaz halinde geldiğinden yanma sessiz ve hızlı olur
Çevre Dostudur: Atmosfere daha az zararlı madde yayar. Çevre için ideal yakıt türüdür.
Yakıt Masrafı Azalır: Diğer yakıtlara oranla düşük fiyatlıdır.
Bakım Masrafı Azalır: Atıksız çalışmadan dolayı Periyodik bakımların süresi uzar.
Güvenlidir: Diğer yakıt depolarına oranla daha dayanıklı metallerden yapılır.

LPG KULLANIM ALANI
LPG, doğal gaz kuyuları ve ham petrol rafineleri olmak üzere iki ana kaynaktan elde edilir. Ham petrolün distilasyonu ile ortaya çıkan LPG, önce sudan arıtılır. Ardından içerdiği kükürt miktarı standartlara uygun sınıra indirilir. LPG aslında kokusuz bir gazdır. Etil Merkaptan ile sonradan kokulandırılır. Amaç, açık ortamlarda kaçak olması durumunda farkedilmesini sağlamak.
LPG, tüplü olarak konutlarda ve endüstriyel işletmelerde kullanılır. Konutlarda, özellikle ocak, şofben, kombi ve katalitik sobalar için; Endüstriyel işletmelerde, pişirme ve çeşitli prosesler için gerekli enerjiyi sağlar. LPG, dökme olarak da gerek endüstride, gerekse konut ve turistik tesislerde yaygın bir kullanım alanına sahip. Endüstride sıcak su ve buhar üretiminde, ısıl işlemlerde, kurutma, lehimleme, kesme gibi işlemlerde kullanılır.
Cam endüstrisinde şekil verme, tavlamada; seramikçilikte, pişirme işleminde; tekstil sanayinde, kurutma ve ütülemede; metal endüstrisinde, ön ısıtmada, metalin ergitilmesinde; tarım ve hayvancılıkta, ısıtmada kullanılabilir. Konut ve turistik tesislerde ısınma, sıcak su, pişirme, buhar üretimi; LPG'nin kullanım alanlarından sadece bazıları. LPG aynı zamanda Otomobillerde yaygın olarak kullanılan "çevre dostu" bir yakıt. Benzine göre daha düşük egzoz emisyon değerlerine sahip olduğu için otogaz, çevre bilinci gelişmiş ülkelerde "temiz ve alternatif bir yakıt" olarak değerlendiriliyor.

Neden LPG?
Yaşanabilir Çevre
Günümüzde cevre sorunları üzerine dünyaca çözüm üretme çabasında iken , LPG ve CNG nin benzine göre daha düşük emisyon oranları ile, temiz çevreye sizde destek sağlayabilirsiniz.

- Ekonomik Yakıt Tüketimi
Benzine göre yaklaşık % 50 tasarruf ile sıra dışı bir Ekonomi yaratacaksınız.

- Yüksek Performans
Sıralı sistem teknolojisi sayesinde performansı en yüksek seviyelere taşıyor.

- Kaliteli ürün ve kaliteli hizmet
Kaliteli ürün, kaliteli hizmet anlayışı ve size sunulan sınırsız çözümler ile MAVİ SÜRÜŞÜN keyfini yaşayacaksınız.

- Güvenli Sürüş Keyfi
Avrupa standartlarına uygun belgelerine sahip otogaz dönüşüm kitlerimizle bulunan gaz kaçak emniyet valfleri, güvenli yolculuklar yapmanızı sağlayacaktır.

 

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret584753
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.597318.6718
Euro19.586619.6651