Markalar
Takvim
Saat
Hava Durumu

Hakkımızda

 1996 Yılında Hava Uçak Bakım Astsubay Mehmet AKAN tarafından kurulan AKAN OTOGAZ, Adana'nın ilk otogaz montaj servisidir ve tüm uzmanlığı otogazdır . Aşağıda yazdığımız buluşları ile ilginizi çekeceginizi umduğumuz  firmamız 24 yıldır kesintisiz olarak sizlere en iyi hizmeti vermektedir.

 Otogaz montaj servislerinin birçoğu oto tamirhanesi, oto elektrikçisi, oto yıkama-yağlama vb. olarak hizmet verip ek olarak bu işi yaparken, AKAN OTOGAZ'ın tek işi otogaz montajıdır.

 Türkiye'de ilk enjeksiyonlu araç montajı Mehmet Akan tarafından yapılmıştır.

 Adana'da ilk otogaz montajı yine Mehmet AKAN tarafından AKAN OTOGAZ'da kendi arabasına yapılmış, ilk ruhsata işletilen otogazlı araç bu olmuştur.

 23 yıllık otogaz montaj serüvenimizde onbinlerce araca hizmet verdik. Bugüne kadar yaptığımız otogaz dönüşümleri en iyi referansımızdır.

 Sıra sizde,

Sizde AKAN OTOGAZ'a gelin, en iyi markaları en uygun fiyata en iyi işçilik hizmetiyle aracınıza montaj ettirin.

 

 Mehmet AKAN Kimdir?

 1957 yılında Bingöl'de dünyaya gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve liseyi Bingöl'de okumuş, Bingöl Meslek Lisesi'ni 2. likle bitirmiştir. Daha sonra Astsubay olmaya karar vermiş ve 1975 yılında görevine başlamıştır. 1996 yılında İncirlik Üssünde çalışırken emekliliğe ayrılmıştır. Hidrolik, Pnomatik Elektrik, Elektronik, Motor ve Metal işleri olmak üzerine 6 bıranşta uzmanlığa sahiptir.

 *Küçük yaşlarda teknolojiye ve araştırmaya meraklı olan Mehmet Akan 1970'li yıllarda oyuncaklarını kendi yapardı. O tarihlerde inşaat tellerinden dozer, greyder ve kepçe yapardı.

 *Daha 15 yaşındayken evlerinde baktıkları 3-5 adet kümes hayvanının kümese otomatik girmesini sağlayan mekanizma yaptı. Kümes kapısının önüne bir çukur kazıp hayvanın ağırlığı ile kümes kapısı açılıyor içeri girdikten sonra kapının otomatik olarak kapanmasını sağlanıyordu.

  *Yine 1975'li yıllarda orta öğrenimi süresinde öğle tatili 1 saatti. Okulla ev arası 20 dakika geliş, 20 dakika dönüş toplam 40 dakikaydı. Geriye 20 dakika kalıyordu. Bu kalan süre içerisinde yemeği ısıtıp yemek mümkün olmuyordu. O tarihte yemeği ısıtma zamanını sıfıra indirmeye çalıştı. 2 adet kurmalı saat, 1 adet manyatolu çakmak ve 1 adet elektrik ile çalışan vana kullandı. Sabah okula giderken yemeğini ocağın üzerine bırakıyordu. Birinci kurmalı saat 12:10'a ayarlanıyordu ve ocağı yakıyordu. İkinci kurmalı saat de 12:20'ye ayarlanıyordu ve ocağı söndürüyordu. Eve geldiğinde  yemek ısınmış oluyordu ve zaman kaybı SIFIR oluyordu.                                         

 *Elektronik ile hobi olarak uğraşirken foto dirençler yardimıyla gece lambası yaptı. Gece lambası karanlık olduğunda yanıyordu. Gün ışığı alınca sönüyordu.

 *Bu gece lambasından ilham alarak 1980 yılında sahip olduğu ANADOL otomobilin FAR sistemini otomatik hale getirdi. Karşıdan gelen arabanın ışık şiddetine göre UZUN HÜZMEDEN KISA HÜZMEYE kendiliğinden geçen far sistemini yaptı. Bu teknoloji günümüzün lüks arabalarında yeni yeni kullanılmaya başlandı.

 *Aynı prensipten yararlanarak otomatik yanan otomobil far sistemini yaptı. Bu teknoloji de son yıllarda lüks otomobillerde kullanılmaya başladı.


 *Anadol otomobile kapı kapatılınca tavan lambasının 1 dakika sonra sönmesini  sağlayan zananlama devresi yapmiştır.

 *1980 yılında su havuzlarına suyun dolduğunu bildiren şamandıra sistemi yerine elektronik olarak haber veren sistemi yaptı.   

 *Aynı devreden ilham alarak bebeklerin altını ıslattığı zaman sesli ikaz veren elektronik sistemi geliştirdi.
 
 *1980 yılında aynı devreyi daha da geliştirerek yağmur yağdığında otomobilin cam sileceklerinin otomatik çalışmasını sağlayan; bügünkü yağmur sensörünü icat etti. Yağmurun şiddetine göre 10 sn, 20sn ve 30sn aralıklarla çalişmasını da ilave ederek kademeli hale getirdi.

 *En uzun uğraşı ise Otogaz Sistemi oldu. 1980 yılında Uğur Dündar'ın haber programında Avrupa'da LPG ile çalışan araç haberini duyunca çok şaşırdı. "Eğer onlar yaptıysa ben de yaparım" diyerek çalışmalarına başladı. Kimseden en ufak bir bilgi ve destek almadan 4.5 aylık uğraş sonucunda Anadol marka otomobilini LPG ile çalıştırmayı başardı.

*Bir başka çalışması araç hırsız alarm devresi oldu. Bilinen hırsız alarm devrelerinde kapı açılınca alarm öterdi ve hırsız kaçardı. Ancak asıl amaç hırsızı kaçırmak değil, hırsızı yakalamak olmalıydı.  Bunun için araca bir verici, eve de bir alıcı yerleştirdi. Hırsız kapıyı açınca eve sinyal geliyordu. Hırsız aracı çaliştırabiliyordu; herhangi bir aksilik olmuyor. Aracın benzin pompa hattına koyduğu zamanlama rölesi 1 dk sonra aracı stop ettiriyordu. Hırsız aracı tekrar çalıştırmaya yelteniyor ancak araç çalişmıyordu. Buradaki amacı hırsızı oyalamaktı. Bu arada merkezi kilitte kapıları kapatıyordu ve hırsızın kaçmasına fırsat vermeden canlı olarak yakalanmış oluyordu.

*Bir başka çalışması yine Alıcı-Verici elektronik devresine dayanıyordu. Bu defa uzaktan kumanda ile araç çalıştırmayı başardı.

*Denizciler ve Balikçılar için erken hava ihbar sistemi yaptı. Hava durumunun kötüleşeceği zaman gerekli tedbirlerin alınması için kısa dalga radyo frekansını degiştirerek ihbar gönderiyordu.

*Karada, havada ve denizde giden bir araç tasarladı. Ancak maddi imkansızlık nedeni ile gerçekleştiremedi.

*Yarış otomobillerinde insan ölümünü asgariye indirmek için  aracı silindir şeklinde tasarladı. 4 tekerlek altta, 4 tekerlek de üst tarafta olacaktı. Araç takla attığında  diğer 4  tekerlek üzerine düşerek tekrar yoluna devam edecekti.  Bu fikri de maddi imkansızlık nedeni ile gerçekleştiremedi.Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret584772
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.597318.6718
Euro19.586619.6651